Biz Onur Ailesiyiz...

Uzun yıllardır hazır giyim üretimi yapan Onur Tekstil bilgi birikimi, tecrübesi ve güçlü kadrolarıyla sektörün başarılı firmalarından biridir. “Her şartta önce kalite” mottosuyla çalışan firmamız yenilikçi ve dinamik yapısıyla her geçen gün büyümektedir. Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Müşterilere özel koleksiyonlar hazırlayan Onur Tekstil yenilikleri ve teknolojiyi de takip etmektedir. Üretim tesisimizde bilgisayarlı model, pastal ve kesim sistemleri ile dikim, paketleme ve modelleme bulunmaktadır. Yıllık üretimimiz 8.000.000 adedin üzerinde olup, üretimin yaklaşık %60’ı bayan, %30’u erkek ve %10’u çocuk modellerdir. Bu üretim kapasitesine 6.000 metrekare kapalı alanda 46 kişilik ekip tarafında titizlikle yapılan çalışmalar neticesinde ulaşılmaktadır. Onur Tekstil, uluslararası firmalar tarafından denetlenen bir firmadır. BSCI, Sedex, Oeko-Tex, Disney sertifikalarına sahiptir. Şirketimiz sertifikalı kumaşlardan organik ürünler de üretmektedir.

ÜRETİM

Üretimin her aşamasında en yeni teknoloji kullanılarak ; yüksek kalite ve verim elde edilmektedir. Takım arkadaşlarımız ve tedarikçilerimizin gücünü teknoloji ile birleştirerek hızlı ve hatasız üretim hedeflenmektedir. Düzenli ve sistemli kontroller sayesinde hata riskleri asgariye indirilerek yüksek verimlilik ve azami kalite sağlanmaktadır.

Onur Tekstil kalitesi ve güvenilirliği ile tanınır.

The STANDARD 100 by OEKO-TEX® is a worldwide consistent, independent testing and certification system for raw, semi-finished, and finished textile products at all processing levels, as well as accessory materials used.
With its decades of experience, the OEKO-TEX® Standard 100 therefore contributes to high and effective product safety from a consumer’s point of view. Test criteria and limit values in many cases go far beyond applicable national and international standards. Extensive product checks and regular company audits also ensure that the industry has a globally sustainable awareness of the responsible use of chemicals. With this concept, the OEKO-TEX® Standard 100 has taken on a pioneering role for many years.

The Business Social Compliance Initiative (BSCI) is a leading supply chain management system that supports companies to drive social compliance and improvements within the factories and farms in their global supply chains. BSCI implements the principle international labour standards protecting workers’ rights such as International Labor Organization (ILO) conventions and declarations, the United Nations (UN) Guiding Principles on Business and Human Rights and guidelines for multinational enterprises of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD).

Sedex, the Supplier Ethical Data Exchange, is a not for profit membership organisation dedicated to driving improvements in responsible and ethical business practices in global supply chains.
Sedex offers a simple and effective way of managing ethical and responsible practices in your supply chain.

İletişim

  • Alemdağ Mah. Şair Mehmet Akif Cad.
  • 101 Sok. No:2
  • 34794 / Çekmeköy
  • İstanbul / Türkiye
  • Telefon: +90 216 484 56 00
  • Faks: +90 216 484 56 08
  • E-posta: info@onurtekstil.com.tr